Li-Der Basın Haberleri, Haberciniz, 30 Nisan 2014

 

“Lisanssız Elektrikte Başvuru Sayısı 2 Bini Aştı”

Lisansız Elektrik Üretim Derneği Başkanı Kıroğlu:- “Türkiye’de 2 binin üzerinde kişi, kurum veya kuruluş, kendi elektriğini üretmek, fazlasını da devlete satmak üzere şebekelere başvuruda bulundu”- “Lisanssız elektrik üretimi bu hızla devam ederse önümüzdeki dönemde kuraklığın sıkıntılarını konuşmuyor olacağız.”

OĞUZHAN ÖZSOY – Lisanssız elektrik üretimi için yapılan başvuru sayısının 2 bini aştığı bildirildi.

Lisansız Elektrik Üretim Derneği Başkanı Yalçın Kıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2 binin üzerinde kişi, kurum veya kuruluşun kendi elektriğini üretmek ve fazlasını da devlete satmak üzere şebekelere başvuruda bulunduğunu söyledi.

Kıroğlu, 2 bini aşkın başvurudan 1100′ünün olumlu sonuçlandığını, kalan başvurularda değerlendirme sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Olumlu sonuçlanan başvuruların toplam 600 megavatın üzerinde kapasiteye ulaştığını anlatan Kıroğlu, “Bu kapasitenin yaklaşık yüzde 80′i güneş enerjisi projelerinden, yüzde 20′lik miktarın büyük kısmı rüzgar enerjisinden, az bir miktarda da biyo-kütle enerjisinden oluşuyor” dedi.

“Lisanssız elektrik üretimi bir anlamda halkın da elektrik üretimine katılmasıdır” diyen Kıroğlu, 2 Ekim 2013 ‘te bu konuda çıkan yönetmelikle birlikte sektörde hareketlenme başladığını kaydetti.

Kıroğlu, Türkiye’nin jeotermal enerjideki 295 megavatlık kapasitesi ile karşılaştırıldığında lisansız elektrik üretiminin önümüzdeki dönemde jeotermal enerjiyi ikiye katlayacağını öngördüklerini belirtti.

Lisanssız elektrik üretiminde 2014 sonu itibarıyla devreye girecek gücün 300 megavatı bulmasını beklediklerini anlatan Kıroğlu, “Böylece Türkiye yıl sonu itibarıyla mevcut jeotermal kapasitesi kadar bir gücü daha elektrik sistemine eklemiş olacak” diye konuştu.

Kuraklık ve elektrik üretimi

Kuraklığın elektrik üretimine etkisini de değerlendiren Kıroğlu şöyle konuştu:

“Lisanssız elektrik üretimi bu hızla devam ederse biz önümüzdeki dönemde kuraklığın sıkıntılarını konuşmuyor olacağız. Lisansız elektrik üretimi enerjide yüzde 74′lere varan dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli bir yere sahip. Lisansız elektrik üretimi yıllık 60 milyar dolarlık enerji ithalatı olan ülkemizde bu paranın vatandaşın cebinde kalmasına yönelik olumlu bir adımdır.”

Lisanssız elektrikte 1 megavat olan üretim sınırlamasına da açıklık getiren Kıroğlu, şöyle devam etti:

“Artık bir anlamda lisansız elektrik üretimi sınırsız hale gelecek. İşletmeler, alış veriş merkezleri, hastaneler, büyük fabrikalar, büyük siteler ve kamu kurumları yani tüketimi fazla olan yerler 1 megavatın da üstünde üretim yapabilecekler. Yani bir işletme kendi ihtiyacını karşılamak için isterse 5 megavat, isterse 20 megavatlık enerjiyi kendi kurduğu bir güneş ya da rüzgar santralinden elde edebilecek.”

Kaynak: AA